Liceum Ogólnokształcące im. Św. Ottona z Bambergu w Wolinie jest beneficjentem programu edukacyjnego Poznaj Polskę organizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki. Dzięki dofinansowaniu uczniowie szkoły uczestniczyli w wycieczce do województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Pierwszego dnia naszego wyjazdu, tj. 19 czerwca, zwiedziliśmy z przewodnikiem Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy – mauzoleum książąt legnicko-brzeskich przy kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Następnie nasze kroki skierowaliśmy do Pławny Dolnej. Jest to malownicza, maleńka wioska otoczona tajemniczymi lasami, urodzajnymi polami. Niegdyś obfitująca w bogactwa naturalne... minerały, srebro a nawet w złoto! Najwspanialsze rzeczy można odkryć jednak w samym jej sercu. To właśnie tutaj znajduje się Zamek Śląskich Legend. Po teatrze kukiełkowym, wejściu do Arki Noego oraz zwiedzeniu Grodu Rycerskiego wyruszyliśmy do kościoła w Klępsku. Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku to jedna z najstarszych zachowanych świątyń ewangelickich w tej części Europy, wyróżnia się wybitnymi wartościami historycznymi, artystycznymi i naukowymi. Po zwiedzaniu z przewodnikiem udaliśmy się na nocleg do Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Następnego dnia wyruszyliśmy do Gościkowa-Paradyża na zwiedzanie z przewodnikiem. Ten zespół klasztorny jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej w zachodniej Polsce. Założenie przez wieki pełniło rolę ważnego ośrodka kultu religijnego oraz myśli teologicznej promieniującej nawet poza granice kraju głównie za sprawą Jakuba z Paradyża - wybitnego teologa i filozofa związanego z klasztorem.Rangę Paradyża podkreślają jego związki z wybitnymi osobistościami, mężami stanu, politykami itp. Funkcję opatów sprawowali tu m.in: Marek Łętowski - sekretarz Zygmunta III Wazy, wychowawca Władysława IV, Paweł Sapieha - sekretarz wielki litewski, Andrzej Załuski - biskup, wielki kanclerz koronny, mecenas, współtwórca biblioteki Załuskich. Intelektualne i - siłą rzeczy - polityczne wzmocnienie opactwa sprzyjało utrzymywaniu polskich wpływów na zachodnich rubieżach ówczesnej Rzeczpospolitej. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy podczas wycieczki to Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. Posiada ono największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych, tablic inskrypcyjnych i herbowych z XVII i XVIII wieku, liczącą 220 obiektów. Międzyrzeckie portrety prezentowane były na licznych wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Paryżu, Londynie, Rzymie, Zurychu, Helsinkach, Moskwie czy Berlinie. Dzięki przewodnikowi ekspozycja była bardzo atrakcyjna.

• IP: 52.15.63.145

sobota, 27 kwiecień 2024 15:42