Start
Wolin - jedno z najstarszych polskich miast
Wolinianie przyjęli chrzest dzięki misjom chrystianizacyjnym biskupa Ottona z Bambergu.
Adoracja

 

„Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” – tak mawiał Henry Ford. Potrzeba nam wielu wysiłków, aby we wspólnej pracy osiągnąć sukces. Nie jest to łatwe, ale warto podjąć próbę sięgnięcia po sukces. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie taką próbę podjęli poprzez polsko-węgierską wymianę młodzieży z Albertfalvi Don Bosco Katolikus Általános Iskola és Óvoda w Budapeszcie i zakończyli ją sukcesem.

Głównym celem naszego spotkania było pogłębienie współpracy naszych krajów, pielęgnowanie polsko-węgierskich tradycji i dziedzictwa, propagowanie nauki języka, kultury i współpracy młodzieżowej oraz rozwijanie wzajemnej współpracy oświatowej. Na temat naszego projektu wybraliśmy ochronę przyrody i ekologię, ponieważ w tym roku przypada 600 rocznica prawnej ochrony cisa pospolitego. Król Polski Władysław Jagiełło, ojciec króla Węgier Władysława Warneńczyka, w statucie warckim wprowadził ochronę cisa w 1423 r. obawiając się, że cenne drzewo cisowe może bezpowrotnie wyginąć. W historii Polski jest to pierwszy zapis chroniący gatunek rośliny. W związku z tą rocznicą zorganizowaliśmy wspólne zajęcia polsko-węgierskie. Wspólny projekt rozpoczęliśmy już przed wymianą, bowiem w naszych szkołach odbyły się lekcje przygotowawcze do wymiany. Uczniowie polscy poznali zarys historii Węgier, zapoznali się z jej geografią oraz etymologią języka. Tak przygotowani, w dn. 26 czerwca – 1 lipca 2023 r. udaliśmy się do stolicy Węgier – Budapesztu na wspólne spotkanie. Pierwszego dnia odbyły się zajęcia integracyjne. Poprzez wspólną zabawę i sport uczniowie poznawali się i rozpoczęli komunikację, szczególnie w języku angielskim. Kolejnego dnia odbyły się warsztaty plastyczne oraz spacer po Budapeszcie ze szczególnym zwróceniem uwagi na roślinność występującą w mieście stołecznym. Nie zabrało również zapoznawania się w najważniejszymi zabytkami Budapesztu. Następnego dnia przed południem uczniowie w parach międzynarodowych przygotowywali prace plastyczne dotyczące haseł związanych z ochroną przyrody i ekologią. Po południu uczniowie uczestniczyli w warsztatach w Ogrodzie Botanicznym w Budapeszcie. Uczniowie poznawali ciekawe gatunki roślin, często z innych stref klimatycznych, a także historię Nemeczka, bohatera powieści „Chłopcy z Placu Broni”, której fabuła odbywa się właśnie w tym ogrodzie. Kolejnego dnia pojechaliśmy na warsztaty do Esztergom, które jest na terenie Dunajskiego Parku Narodowego. Szczególną frajdę uczniowie mieli w Muzeum Dunaju, gdzie poznali rzekę, jej historię i ekologię. Po spacerze nad Dunajem udaliśmy się do jednej z największych bazylik w Europie: Bazyliki Prymasowskiej w Esztergom. Przedostatniego dnia udaliśmy się na całodzienną wycieczkę po Budapeszcie zwracając szczególną uwagę na parki i zieleńce. Ostatnim przystankiem była Wyspa Św. Małgorzaty, gdzie odbyły się warsztaty botaniczne wśród ciekawej gatunkowo flory. Ostatniego dnia odbyło się spotkanie ewaluacyjne i podsumowanie spotkania. Wyjazdowi towarzyszyły łzy, ostatnie słowa pożegnań i wymiana kontaktów. Każdego wieczora podsumowywaliśmy projekt oraz podczas zabaw, gier i rozmów staraliśmy się poznać naszych rówieśników Węgrów, a oni Polaków.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy przeżyć piękny czas. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków otrzymanych od Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im W. Felczaka na wsparcie działań podejmowanych na rzecz współpracy polsko-węgierskiej. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka.

Wkład własny do projektu "Wspólna troska polsko-węgierska – ochrona przyrody" realizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie oraz Albertfalvi Don Bosco Katolikus Általános Iskola és Óvoda w Budapeszcie dofinansowany został przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Serdecznie dziękujemy!!!
Parafia Wolin online

po krańce ziemii

Statystyka strony

2.png7.png9.png0.png7.png0.png7.png
Dzisiaj333
Wczoraj751
Tydzień2031
Miesiąc18458
Razem2790707

Visitor Info

  • IP: 3.238.116.201
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

3
Online

środa, 17 lipiec 2024 09:29

Modlitwa w drodze. Rozważania na dziś.

Koronka za konających