W dniach 19-21 lipca br., na wolińskich Błoniach, odbyły się Polsko-Niemieckie Dni Ottonowe. Projekt Polsko–Niemieckie Dni Ottonowe jest realizowany z Funduszu Małych Projektów Interreg VI A – Kultura i zrównoważona turystyka. Beneficjent projektu: Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Mikołaja Biskupa w Wolinie; Partner projektu: Römisch-katholische Kirchengemeinde "St. Maria Magdalena". Od piątku do niedzieli na scenie można było wysłuchać koncertów wykonywanych przez: Kapelę Ostromice, Słowiańskie Echa, Maliny z Golczewa, Zespół Kalina, Zespół Biesiada, Zespół Obertas, Kapelę Jontki, Srebrzystych Akordeonistów, Perełki Wisełki, Stawnianki, Paulinę Socką, Paulinę Serokos, Orkiestrę Brata Sobisia. W piątkowy wieczór można było posłuchać Gawędy Ottonowej połączonej z koncertem organowym. Podczas świętowania grupa rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów przygotowała przez kolejne dwa dni rekonstrukcje historyczne dotyczące przybycia Ottona do Wolina. Za pierwszym razem biskup został pobity i wyrzucony. Dopiero drugie jego przybycie zakończyło się chrztem mieszkańców Wolina. Na zakończenie Polsko-Niemieckich Dni Ottonowych w kolegiacie została zaprezentowana Kantata Dekalog. Kantata Dekalog została napisana przez kompozytora Igora Jankowskiego do słów Małgorzaty Borzyszkowskiej w 2023 r. W koncercie wystąpiło ponad 100 artystów: chór i instrumentaliści ze Szczecina, chór i instrumentaliści z Koszalina, członkowie Chóru „Res Musica” z Gryfina, członkowie Chóru „Kantylena” ze Świnoujścia, organy - Tomasz Witkowski, solo baryton - Adam Kuliś, narratorzy - Anna Zajączkowska-Żyszkiewicz i Ryszard Soroko, dyrygent - Kuba Wnuk. Całemu wydarzeniu towarzyszyła strefa animacji dla najmłodszych, a uczestnicy mieli zapewniony poczęstunek.

Jednym z najpyszniejszych punktów programu Polsko-Niemieckich Dni Ottonowych był konkurs kulinarny Polsko-Niemieckie Ottonowe Smaki Tradycji. Przedstawiciele miejscowości, sołectw, grup i osoby indywidualne przygotowali niecodzienne smakołyki. Warunek był jeden: do prezentowanych dań należało dodać rośliny, które znajdują się w "Niebiańskim ogrodzie", który można zobaczyć nad grobem Misjonarza Pomorza. Potrawy oceniało polsko-niemieckie jury, którego przewodniczącą była s. Salomea Łowicka, autorka wielu książek kucharskich. Pierwsze miejsce zajęły „Familie z Krzynki” z parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Barlinku, drugie „Grupa Trampkarzy Vinety Wolin”, natomiast trzecie „Parafialny Zespół Caritas Skolwin” z parafii pw. Chrystusa Króla w Szczecinie-Skolwinie. Wyróżnienia otrzymali: KGW Dargobądz, KGW Ostromice, KGW Wiejkowo, KGW Zastań, Agnieszka, Jarosław i Norbert Berezowscy oraz Małgorzata Charewicz. Wszystkie przepisy zostaly wydane w publikacji „Polsko-Niemieckie ottonowa tradycja ze smakiem”.

Rezultat projektu: Lepsze powiązanie i rozwijanie kulturalnej i turystycznej oferty oraz ułatwienie transgranicznego dostępu do niej dla mieszkańców obszaru objętego Programem oraz wzmocnienie świadomości odnośnie wspólnej kultury i historii poprzez organizację rekonstrukcji historycznej przybycia Ottona do Wolina i wydanie kulinarnej broszury „Polsko-Niemiecka Ottonowa tradycja ze smakiem”/ Bessere Verknüpfung und Entwicklung des kulturellen und touristischen Angebots und Erleichterung des grenzüberschreitenden Zugangs dazu für Bewohner des Programmgebiets sowie Stärkung des Bewusstseins für die gemeinsame Kultur und Geschichte durch Organisation der historischen Rekonstruktion von „Ottos Ankunft in Wolin“ und Veröffentlichung der kulinarischen Broschüre Polnisch-Deutsche Otto-Tradition mit Geschmack w ramach celu szczegółowego: 4.6 „Kultura i zrównoważona turystyka”/ Spezifisches Ziel: 4.6 „Kultur und nachhaltiger Tourismus” z Funduszu Małych Projektów/Kleinprojektefonds Interreg VI A. Kwota dofinansowania: 32 530 Euro.

• IP: 3.142.130.235

poniedziałek, 16 wrzesień 2024 19:14