Zakończył się właśnie w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie projekt ekologiczno-edukacyjny pt. „Wolin – ptasia wyspa”. Mógł on zostać zrealizowany dzięki grantowi w wysokości prawie 10000 zł z Funduszu Naturalnej Energii.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a partnerem jest Fundacja „Za górami, za lasami”. Celem naszego projektu było zwrócenie szczególnej uwagi na awifaunę, która poprzez zagrożenia związane z zanieczyszczeniem naszego środowiska i innymi przemianami środowiskowymi zmienia się, a populacja niektórych ptaków maleje.

Wyszliśmy naprzeciw tym problemom i zachęciliśmy uczniów naszej szkoły, nauczycieli i rodziców do szczególnej troski o awifaunę. Wynikiem pogłębienia naszej wiedzy o awifaunie jest zaaranżowany przy naszej szkole „Wróbli Zaułek”, miejsce, w którym mogą się chronić ptaki, szczególnie wróble.

Miejsce to jest opatrzone informacyjnymi tablicami edukacyjnymi. Dzięki nasadzeniom roślin, które dla ptaków dają schronienie (azalie, hortensje) i pożywienie (rokitniki, kaliny, tarniny i inne) oraz zamieszczeniem budek lęgowych i karmników wspomogliśmy awifaunę, która gniazduje w Wolinie. Ponadto dzięki stacji pogodowej i obserwacji „Wróblego Zaułka” będziemy mogli badać stan środowiska, poprzez korelację temperatury i pojawiania się ptaków w naszym ptasim raju. Została również zakupiona tablica multimedialna do warsztatów ekologicznych o awifaunie. Warsztaty te zostały przeprowadzone przez nauczyciela biologii w formie online. Nauczyciel w czasie zajęć wykorzystał tablicę multimedialną, aby jak lepiej przekazać wiadomości o awifaunie oraz pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu. „Wróbli Zaułek” jest już od ponad miesiąca, możemy zatem podsumować ten czas. Ptaki zjadają ok. 10 kg ziarna na tydzień.

Pojawiają się różne gatunki ptaków w wielkiej ilości. Oprócz wróbli i sikorek do naszego ptasiego raju zaglądają sroki i gołębie. Jednak największe zdziwienie wywołała u nas wizyta krogulca zwyczajnego, który nie był zainteresowany naszym ziarnem, lecz ptakami, którymi on się żywi, jest bowiem drapieżnikiem. Z powodu zawieszenia zajęć edukacyjnych, w szkole przebywają tylko zerówki i grupy przedszkolne. Codziennie wychodzą na „Wróbli Zaułek”, aby oglądać ptaki przylatujące do „stołówki”. Wtedy nauczyciele wraz z dziećmi rozpoznają ptaki.

Serdecznie dziękujemy organizatorowi konkursu grantowego, Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. i partnerowi konkursu Fundacji „Za górami, za lasami” za wsparcie naszych działań.

• IP: 18.221.187.121

wtorek, 16 kwiecień 2024 20:29