Wolin to miejsce uświęcone od wieków tradycją biskupstwa i wielu ważnych wydarzeń związanych z chrystianizacją Pomorza. Dzisiaj przybywamy tu jednak, by odkryć bogactwo niełatwej powojennej pracy kapłanów, którzy tworzyli rzeczywistość tej ziemi. W wyniku działań wojennych miasto zostało zniszczone w 70%, a największe straty dotyczyły dwóch średniowiecznych kościołów - św. Jerzego i św. Mikołaja. Pierwszy z nich został całkowicie rozebrany, a drugiego ze względu na nieprzychylność władz nie można było odbudować do chwili przejęcia ruin przez parafię, co nastąpiło dopiero w 1988 r. Wobec takiej sytuacji życie religijne i sakramentalne koncentrowało się w neogotyckim kościele pw. św. Stanisława BM.
Odbudowa kościoła św. Mikołaja bpa rozpoczęła się 4 października 1997 r., gdy położono kamień węgielny, a jego poświęcenia dokonano 15 października 2000 r., choć prace wykończeniowe trwały jeszcze do 2003 r. W związku z tym wydarzeniem nastąpiła również zmiana siedziby i tytułu parafii na św. Mikołaja, co nastąpiło w liturgiczne wspomnienie 6 grudnia 2000 r.
Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku polscy osadnicy przybyli do Wolina zastali miasto zniszczone w 70%, w tym dwa średniowieczne kościoły św. Jerzego – Wojciecha i św. Mikołaja. Ten pierwszy został w latach 60. XX wieku rozebrany, drugiego ze względu na decyzję władz komunistycznych nie było wolno odbudować do czasu przejęcia ruin przez parafię w 1988 r. W tej sytuacji całe powojenne duszpasterstwo zostało oparte na wybudowanym w 1848 r. ceglanym, neogotyckim kościele poświęconym 22 grudnia 1946 r. pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika.
Oficjalnie parafię erygowano podobnie jak w Ładzinie 1 czerwca 1951 r. Pierwszym proboszczem przez 8 lat został ks. Andrzej GLAPIŃSKI (1949-57), następnie przez kolejne 11 lat administrował tutaj ks. Bolesław ŚLÓSARCZYK (1957-68), a przez następne dwa lata odpowiedzialnym za parafię był ks. Wacław KOCOT (1968-70). Z kolei czwartym proboszczem wolińskim został ks. Zygmunt FRELKA (1970-81), a jego następcą ks. Andrzej MAJEWICZ (1981-86). W latach 1986-2013 proboszczem był ks. Jan UBERMAN, obecnie pasterską troskę o tę wspólnotę powierzono ks. kan. Leszkowi Koniecznemu, który przybył z parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Pyrzycach.
Zmiana siedziby i tytułu parafii nastąpiła 6 grudnia 2000 r., kiedy odbudowano i konsekrowano kościół pw. św. Mikołaja.
Obecnie parafia liczy sześć kościołów i jedną kaplicę. W Skoszewie pozyskano budynek szkoły, dobudowano kruchtę z wieżą i w 1997 r. poświęcono tę świątynię. Kolejne miejsce kultu Bożego to kaplica pw. Matki Bożej Fatimskiej w Zagórzu, gdzie mieszka ponad 150 wiernych. Ostatnim wielkim wydarzeniem była budowa kościoła w Dargobądzu, który został poświęcony 19 października 2003 r.
Parafia otacza opieką duszpasterską cały Wolin, oraz miejscowości: Dargobądz, Darzowice, Dobropole, Dramino, Gogolice, Jagniątkowo, Jaromierz, Karnocice, Laska, Mierzęcin, Parłowo, Parłówko, Piaski Wielkie, Płocin, Recław, Rzeczyn, Skoszewo, Sułomino, Troszyn, Troszynek, Wiejkowo, Wiejkówko i Zagórze.
Doroczna uroczystość odpustowa obchodzona jest 6. grudnia we wspomnienie św. Mikołaja Biskupa.
Na co dzień liturgię świętą sprawuje się w Kolegiacie pw. Św. Mikołaja Bp, i w kościele filialnym pw. Św. Stanisława BM. A także w kościołach filialnych: w Mierzęcinie, w Skoszewie, w Zagórzu, w Wiejkowie, oraz w Dargobądzu.
W roku 2014 liczy 7.747 wiernych.