W myśl przeżywanego czasu w Kościele Powszechnym nasza parafia w II wielkopostną niedzielę gościła Małe Siostry Jezusa, które przybyły ze swojej placówki w Szczecinie. Siostry w czasie Eucharystii podzieliły się radością powołania, oraz dały świadectwo charyzmatu który nakreślił ich założyciel bł. Karol de Foucauld.

Ojciec Święty Franciszek w Liście z okazji rozpoczęcia Roku Życia Konsekrowanego skierował do nas słowa: Rok Życia Konsekrowanego dotyczy nie tylko osób konsekrowanych, ale całego Kościoła. Tak więc zwracam się do całego ludu chrześcijańskiego, aby coraz bardziej uświadamiał sobie dar, jakim jest obecność tak wielu osób konsekrowanych, spadkobierców wielkich świętych, którzy ukształtowali historię chrześcijaństwa.

Poznana wspólnota zakonna wypełnia swe powołanie w codzienności życia poprzez posługę wobec i wśród katolików świeckich, co daje niezwykłą okazję apostolstwa w świecie. Siostra Ewa zaangażowała się w przygotowanie liturgii i w kościołach Wolińskich: w kolegiacie św. Mikołaja Bp i filialnym św. Stanisława BM, a s. Halina w kościołach filialnych: w Mierzęcinie, Skoszewie, Zagórzu i Wiejkowie. Gościna Sióstr w naszej wspólnocie pozwoliła poznać życie radami ewangelicznymi a w Roku Życia Konsekrowanego również szansę na przybliżenie wszystkim charakteru życia zakonnego i potrzebę modlitwy o taki rodzaj powołań z naszej rodziny parafialnej.

MAŁE SIOSTRY JEZUSA (strona internetowa)

Zgromadzenie Małych Sióstr Jezusa jest jedną z kilkunastu wspólnot powstałych w oparciu o duchowość bł. Karola de Foucauld. Nasza wspólnota została założona 8 września 1939 r. przez Magdalenę Hutin w Algierii.

Bł. brat Karol hrabia, wcześnie osierocony, agnostyk i hulaka. Mając 22 lata zostaje oficerem i wyjeżdża do Algierii. Trzy lata później porzuca wojsko i podejmuję wyprawę do Maroka. Świadectwo wiary muzułmanów budzi w nim pytanie: „Czyżby Bóg istniał?” Po powrocie do Francji rozpoczyna poszukiwania duchowe, opatrznościowo spotyka księdza H. Huvelina, który do końca życia będzie mu ojcem i przyjacielem. Mając 28 lat doznaje łaski nawrócenia. Wyrusza na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Jest zafascynowany Jezusem, Jego ukrytym życiem w Nazarecie. Pragnie Go naśladować. Najpierw spędza 7 lat u Trapistów, potem 4 lata w Nazarecie jako pustelnik. Odkrywa stopniowo, że iść za Jezusem, kochać Go do szaleństwa, to stać się tak jak On, bliskim najbardziej opuszczonym. W 1901 r. zostaje wyświęcony na kapłana. Zamieszkuje na Saharze, najpierw w Beni-Abbes, a potem w Tamanrasset. Spędza całe godzimy na modlitwie przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Chce być bratem i przyjacielem koczowników z pustyni - poznaje ich język, kulturę, stara się ich kochać i całym swoim życiem „krzyczeć Ewangelię”. Pozostaje wśród nich w sytuacji zagrożenia. Ginie zamordowany w Tamanrasset, 1 grudnia 1916.

Mała Siostra Jezusa Magdalena - zafascynowana życiem Karola de Foucauld, w jego pismach i duchowości odkryła pragnienia, które sama nosiła w sercu – szaloną miłość do Jezusa i pragnienie adoracji, miłość do Jego najmniejszych sióstr i braci oraz miłość do Afryki i muzułmanów. Mając 40 lat wyjeżdża na Saharę. Chce tam żyć ideałem nakreślonym przez br. Karola – tajemnicą życia ukrytego, życia Nazaretu. Na prośbę Biskupa Sahary odbywa nowicjat u Sióstr Białych i 8 września 1939 r. składa śluby jako mała siostra Jezusa. Jest to data powstania naszego Zgromadzenia. Rodząca się Wspólnota ma być małym koczowniczym zgromadzeniem żyjącym kontemplacją Jezusa pośród ubogich muzułmanów. W czasie nowicjatu mała siostra Magdalena otrzymuje, jak sama to określa, „światło z Betlejem” – Bóg objawia się jej w Jezusie, bezbronnym, wydanym w ręce człowieka i pragnącym jego miłości dziecku. W 1946r., podczas pielgrzymki do sanktuarium Marii Magdaleny w La Sainte Baume odkrywa jak głęboki sens ma to apostolstwo przyjaźni i adoracji, i że winno być ono przeżywane nie tylko wśród wyznawców Islamu. Rozpoczyna się czas fundacji wspólnot na całym świecie, w różnych środowiskach i Kościołach. Mała siostra Magdalena podróżuje niestrudzenie do końca swych dni, docierając także do krajów „za żelazną kurtyną”. Umiera w 1989 r. w Rzymie. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny

• IP: 3.129.23.30

wtorek, 23 kwiecień 2024 14:51