Mierzęcin

Dnia 31 lipca 2016 r. podczas świątecznej Eucharystii w kościele filialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mierzęcinie został przyjęty do grona Liturgicznej Służby Ołtarza Hubert Michałowski. Dziękując za przykład wychowania Rodzicom i Dziadkom gratulujemy drugiego syna przy Ołtarzu Pańskim, a najmłodszemu ministrantowi w parafii życzymy wierności w pełnieniu Służby Bożej.

Kościół z XIII w. (1288 r.) na podmurówce granitowej, zbudowany z cegły i później przebudowany w cegle; 3-nawowy, halowy, z wieżą ceglaną z barokowym hełmem krytym łupkiem; dach 2-spadowy, ceramiczny. Strop drewniany, sufitowy, tynkowa­ny.

W 1722 r. od strony zachodniej dobudowano drewnianą wieżę. Kolejna przebudowa nastąpiła w XIX w. Dobudowano wówczas prezbiterium i wymurowano wieżę z cegły oraz przemurowano okna nadając im styl gotycki. Zachowane epitafium; granitowa romańska chrzcielnica zabrana do Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie.

Kościół został poświęcony 13.10.1946  r.

Odpust: 8. grudnia, Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny.

Msza święta w niedzielę o godz. 9:00.

Kluczem od świątyni dysponuje Krystyna Aftewicz, Mierzęcin 12

Relacja z poświęcenia lapidarium (2014-10-04)

Pamięć o przeszłości jest istotną cechą szacunku dla dziedzictwa narodowego. Dotyka ona przede wszystkim zachowania wszystkich ważnych przekazów historycznych oraz trwałych materialnych pamiątek świadczących o życiu, kulturze i wyznawanej religii przez naszych przodków. Niezwykle istotną formą tej trwałej memoryzacji wiekowej jest troska o liczne cmentarze i znajdujące się na ich terenie groby dawnych mieszkańców Pomorza Zachodniego. Pięknym podkreśleniem dowartościowania tej pamięci była niedawna uroczystość, która odbyła się w Mierzęcinie – w miejscowości filialnej parafii pw. św. Mikołaja w Wolinie.

• IP: 54.81.185.66

wtorek, 19 marzec 2024 07:57