24 kwietnia 2015 r. w Wolinie uroczyście obchodzono 825 rocznicę kanonizacji św. Ottona Biskupa z Bambergu. Parafia pw. św. Mikołaja Bpa wraz z Katedrą Historii Kościoła Uniwersytetu Szczecińskiego przygotowała sympozjum naukowe poświęcone postaci Apostoła Pomorza.

Swoje prelekcje w gościnnych murach Urzędu Miejskiego wygłosili: w części dotyczącej czasów Ottonowych: ks. dr Robert Masalski, ks. mgr Marek Cześnin, i ks. prof. zw. dr hab. Zdzisław Lec. Natomiast w II części sympozjum odnoszącej się do zagadnień współczesnych głos zabrali: ks. dr hab. prof. US Grzegorz Wejman, ks. mgr Mariusz Kołodziej, oraz ks. dr Dariusz Śmierzchalski-Wachocz.

Po wprowadzeniu naukowym uczestnicy konferencji i zaproszeni goście z mieszkańcami Wolina spotkali się na modlitwie do Miłosierdzia Bożego przy zachowanych fundamentach kościoła św. Wojciecha – Jerzego, ówczesnej katedry Biskupstwa Pomorskiego w latach: 1140-1188.

Części liturgicznej obchodów przewodniczył Ks. Arcybiskup Metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga, który przy udziale Wolińskiej Kapituły Kolegiackiej, sprawował uroczystą Eucharystię w Kolegiacie św. Mikołaja Bpa.  Arcypasterz w wygłoszonym słowie nawiązał do znaczenia misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu z inspiracji Bolesława Krzywoustego w latach1124 – 1128. Mszy świętej towarzyszył wymowny obrzęd błogosławieństwa nowo ufundowanej chrzcielnicy z piaskowca, czyli nowego źródła, przy którym jak za posługi świętego Apostoła Pomorza wciąż budzić się będzie życie Boże wśród synów i córek tej ziemi.

• IP: 3.94.99.173

piątek, 29 marzec 2024 08:43