Od dawna niesłyszane a znów rozkołysane dźwiękiem dzwony małego kościoła w Wolinie wezwały wiernych do odpustowej modlitwy w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika Patrona Polski – 8 maja 2015 r.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył Dziekan Woliński ks. kan. Leszek Konieczny, a Słowo Boże wygłosił ks. wikariusz Maciej Babicki. W tym dniu dziękowaliśmy za 38 lat sakramentu kapłaństwa ks. Proboszcza i pamiętaliśmy o ks. Macieju w 5 rocznicę przyjęcia święceń w stopniu diakona. O oprawę liturgiczną zadbali lektorzy, a muzyczną przygotowała organistka Iwona Wojda. Na twarzach wielu wiernych malowało się wzruszenie ze względu na szczególne znaczenie świątyni w dziejach miasta i parafii. Obecnie w świątyni świętą liturgię sprawuje się tylko w Niedzielę o godz.: 8:00 i 9:30, a także śpiewa Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz. 7:30.

Obecny kościół filialny pw. św. Stanisława BM służył od 22.12.1946 do 06.12.2000 jako świątynia parafialna, stąd św. Stanisław jawi się w historii parafii, jako jej Patron. Po odbudowie i konsekracji kościoła w centrum miasta, ks. abp metropolita Zygmunt Kamiński zmienił patrona parafii na św. Mikołaja Biskupa, a świątynię podniósł do godności Kolegiaty, ustanawiając przy niej Wolińską Kapitułę Kolegiacką (14.09.2008)

Więcej o kościele

Święty Stanisław, Biskup i Męczennik, urodził się w Szczepanowie, na terenie dzisiejszej diecezji tarnowskiej, około roku 1030. Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia kapłańskie, a w roku 1072 został biskupem krakowskim po biskupie Lambercie. Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, wspomagał ubogich i co roku odwiedzał kapłanów swojej diecezji. W 1079 zginął śmiercią męczeńską, zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypomniał jego nadużycia. /www.brewiarz.pl/

• IP: 18.118.226.105