W przeddzień odpustu św. Mikołaja Biskupa w Kolegiacie Wolińskiej odbył się Parafialny Dzień Miłosierdzia
pod przewodnictwem ks Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego.

Uroczystość rozpoczęła się w godzinie Miłosierdzia Bożego modlitwą Koronki i adoracją Najświętszego Sakramentu, w czasie, której wierni przystępowali do sakramentu pokuty i pojednania. Następnie parafialny wieczernik wypełnili rodzice z dziećmi przygotowującymi się do dnia pierwszego sakramentu pokuty i pojednania oraz pełnego uczestnictwa w Eucharystii. W czasie Mszy św. sprawowanej przez ks. Damiana dzieci wysłuchały homilii Arcypasterza, i trzymając w ręce zapalone świecie chrzcielne odnowiły przyrzeczenia chrztu świętego, i pokropione wodą chrzcielną uczyniły znak krzyża wyznając wiarę w Boga Trójjedynego. O godz. 17:00 Dostojny gość przewodniczył Pontyfikalnej Mszy św. odpustowej w intencji wszystkich Parafian, przy udziale Kanoników Wolińskiej Kapituły Kolegiackiej oraz księży z dekanatu wolińskiego. W czasie Eucharystii rodzina parafialna przystąpiła z modlitwą do parafialnej chrzcielnicy odnawiając zobowiązania chrzcielne wodą, którą poświęcił Ks. Arcybiskup wg modlitwy wielkiej soboty i pokropił nią wszystkich zebranych. O godz. 19:30 rozpoczęła się Liturgia Słowa Bożego, która zgromadziła w świątyni wolińską młodzież, a szczególnie kandydatów do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, którzy na ręce hierarchy złożyli pisemne deklaracje chęci najpełniejszego doń przygotowania. Młodzi wyrzekli się szatana i wyznali wiarę w Boga zapraszając Go tym samym do swojego życia.

Ostatnią częścią przeżycia czasu Miłosierdzia była modlitwa różańcowa i indywidualne błogosławieństwo poszczególnych rodzin naszej parafii. Dzień zakończył się modlitwą Apelu Jasnogórskiego z Błogosławieństwem Metropolity na cały nadzwyczajny Święty Rok Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka i zainaugurowany w Watykanie otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice Watykańskiej, 8. grudnia 2015 r.

Kolegiata wolińska została ustanowiona dekretem ks. Abpa Andrzeja Dzięgi jednym z 18 kościołów stacyjnych naszej archidiecezji. Dekret.

Fotografie: Jerzy Akin ®

• IP: 3.143.4.181