Gdy w prastarym Gnieźnie i Piastowskim Poznaniu trwały ogólnopolskie uroczystości kościelne i państwowe obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski. Woliński Urząd Gminy we wzorowej współpracy ze Szkołą Podstawową przygotował obchody rocznicowe na szczeblu gminnym.
Uroczystość pod hasłem: „GDZIE CHRZEST TAM NADZIEJA” odbyła się w gościnnej sali gimnastycznej Wolińskiej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w piątkowe przedpołudnie 15 kwietnia 2016 r. i rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów Wolińskiej Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Prof. A. Wodziczki w Wolinie. Tak ważna rocznica zgromadziła wielu zaproszonych gości: m.in. władze samorządowe ze Starostą Kamieńskim Józefem Malcem i Wicestarostą Markiem Matysem, Burmistrzem Wolina Eugeniuszem Jasiewiczem, rajcami miejskimi, duszpasterzami, dyrektorami placówek oświatowych z całej gminy, oraz Rodzicami i oczywiście uczniami szkoły: podstawowej, Gimnazjum w Wolinie i Sierosławiu, oraz Rodzicami, mieszkańcy Wolina i innymi zaproszonymi znamienitymi gośćmi.
W bardzo bogatym programie obchodów znalazł się najpierw wykład dra Pawła Migdalskiego z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, który dość wyczerpująco przedstawił sytuację geopolityczną naszych ziem i okoliczności wydarzeń z 966 roku. Następnie gospodarze z klas: IIA i IIB oraz IIIB przedstawili bogaty montaż słowno – muzyczny ukazujący obrazowo wydarzenia chrystianizacji Polan. Przy doskonałej i rozbudowanej grze młodych aktorów i bogatej scenografii wielu widzom udało się na chwilę oderwać od teraźniejszości i w refleksji przenieść się w czasie do chwili, kiedy Mieszko I ze swoim dworem i rycerstwem przyjęli chrzest, a w naszej Ojczyźnie po raz pierwszy stanął Chrystusowy Krzyż, znak naszej świętej wiary.
Dzięki otwartości serca i wsparciu Dyrekcji Szkoły Pań: Urszuli Wołowicz i Barbary Kołodzińskiej, udało się przygotować z wielkim zapałem niezapomniane przedstawienie według scenariusza Żanety Szymczak Pinkowskiej, Joanny Kleszcz i Izabeli Grochowczak. Scenografię przygotowały: Żaneta Szymczak Pinkowska, Joanna Kleszcz, Izabela Grochowczak, oraz Danuta Augustyniak, Dorota Golonka, Alicja Grochowczak i Jan Jóźwik. O stroje i rekwizyty zadbała Małgorzata Paluszak i Rodzice uczniów. Nad całą oprawą muzyczną czuwał Dobromir Strzelczyk, a na werblu zagrał Jakub Manke, zaś niełatwe zadanie konferansjerki powierzono Antoniemu Felisiakowi oraz Zuzannie Szatkowskiej.
W czasie gali rozwiązano dekanalny konkurs plastyczny pt. „Jubileusz Chrztu Polski”, na który wpłynęło 80 prac. W niełatwych wysiłkach jury w składzie: Urszula Wołowicz, Agata Fedorowicz i ks. Maciej Babicki, komisja wyłoniła i nagrodziła najlepsze prace: I kategoria wiekowa (klasy I-III): I miejsce Urszula Szczepaniak, II miejsce Julianna Strzelczyk, III miejsce Kornel Przybyłek i Miłosz Struski. II kategoria wiekowa (klasy IV-VI): I miejsce Bibiana Zienkiewicz, II miejsce Alicja Rosół, III miejsce Alicja Rolińska i Karolina Maciejewska. III kategoria wiekowa (gimnazjum): I miejsce Martyna Frąckowiak, II miejsce Wiktoria Kulikow. Nagrody w postaci gier edukacyjnych ufundowali; Dyrekcja, SU i Rada rodziców SP oraz Dziekan Woliński Ks. Kanonik Leszek Konieczny. Na zakończenie gali wystąpili najmłodsi uczniowie „zerówki” wykonując piosenką patriotyczną. Wszyscy zgromadzeni byli pełni podziwu za rozmach i kunszt przygotowanych obchodów. Dziękujemy wszystkim zaangażowany w tę szczególną i wzruszającą podróż w czasie, która na długo pozostanie w pamięci, jako niepowtarzalna, katecheza, lekcja historii, i patriotyzmu.
Za bogatą dokumentację fotograficzną dziękujemy Panu Danielowi Kleszcz:
Alicja Grochowczak, Anna Orlicka