Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, do 29 marca, rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem – głosi zarządzenie wydane po czwartkowym posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Rada podkreśla, że prewencyjne środki ostrożności zostały podjęte w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa. Biskupi zaznaczają, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Proszą jednocześnie, aby osoby korzystające z dyspensy „trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie”. „Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” – czytamy w zarządzeniu.

• IP: 3.227.239.9

czwartek, 28 marzec 2024 23:47