Start
Wolin - jedno z najstarszych polskich miast
Wolinianie przyjęli chrzest dzięki misjom chrystianizacyjnym biskupa Ottona z Bambergu.
Adoracja
Polska i Czechy mają wielkie dziedzictwo kulturowe. Do tego dziedzictwa należą bajki. W tym roku obchodzimy 200 rocznicę urodzin Bożeny Nemcovej, twórczyni nowej czeskiej prozy, autorki "Baśni czeskich dzieci“. 
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie oraz Szkoła Podstawowa we Vranovie u Brna zorganizowały projekt sfinansowany przez Fundację PZU „Polsko-czeskie bajanie”. Projekt promował kulturę polską i czeską wobec najmłodszych obywateli naszych społeczeństw oraz zachęcał do rozwoju czytelnictwa wśród najmłodszych. Poprzez ten projekt dążyliśmy do poszerzenia horyzontów myślowych młodych uczniów naszych szkół. Ponadto pozwala to zniwelować stereotypy. Jesteśmy bliskimi sąsiadami, jednak między Wolinem a Vranovem u Brna odległość jest spora, blisko 700 km. Przełamaliśmy różnorodne bariery w stosunkach interpersonalnych i utarte schematy. Dzieci i młodzież znają słabo dawne bajki. Warto było przypomnieć bajki, ponieważ zawsze zawierają morał przydatny w wychowaniu młodego pokolenia. 
Uczniowie naszych szkół wzięli udział w dwugodzinnym spotkaniu zapoznawczym i dwugodzinnym spotkaniu podsumowującym oraz w sześciogodzinnych warsztatach online o bajkach polskich i czeskich. Zajęcia warsztatowe przeprowadzili pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Wolin. Przybliżyli uczniom „Baśnie czeskich dzieci” Bożeny Nemcovej oraz polskie bajki „Lokomotywę” Juliana Tuwima i „Rzepkę” Jana Brzechwy. Aby lepiej skomunikować uczestników projektu w spotkaniach wzięli udział tłumacze języka czeskiego.
Uczniowie uczyli się także polskiej i czeskiej wersji piosenki czołówki „Pszczółki Mai”. Warsztaty doprowadziły do pracy twórczej młodych artystów. Polscy uczniowie przygotowali rysunki do polskich bajek, czescy do czeskich. Z prac tych powstanie kalendarz i fototapeta. Fototapeta zostanie umieszczona w polskiej i czeskiej szkole, a kalendarz trafi do polskich i czeskich domów. 
Serdecznie dziękujemy Fundacji PZU za sfinansowanie projektu.

Parafia Wolin online

po krańce ziemii

Statystyka strony

2.png1.png5.png1.png5.png9.png4.png
Dzisiaj440
Wczoraj519
Tydzień440
Miesiąc17805
Razem2151594

Visitor Info

  • IP: 3.238.90.95
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

3
Online

poniedziałek, 26 wrzesień 2022 21:45

Modlitwa w drodze. Rozważania na dziś.

Koronka za konających