Biskupstwo Pomorskie
Wolin - jedno z najstarszych polskich miast
Wolinianie przyjęli chrzest dzięki misjom chrystianizacyjnym biskupa Ottona z Bambergu.
Adoracja

Kolegiata_Wolin_witra_C5_BCe_jpg-seo.jpgTreści ikonograficzne witraży
do Kościoła św.
Mikołaja w Wolinie
 

a.jpeg

OKNO LEWE - MARYJNE

W dolnej części witraża protoewangelia, scena upadku pierwszych rodziców i wypędzenie zRaju. Nad nią grupa trzech osób, Maria w otoczeniu rodziców św. Joachima i św. Anny.Następny poziom to dwie sceny; scena Zwiastowania i scena Nawiedzenia.Część główna witraża to obraz Maryi Niepokalanej, oparty na wizji apokaliptycznej.Madonna stojąca w krzewie różanym, obleczona w słońce i księżyc pod jej nogami, wokółwieniec z gwiazd dwunastu. Z krzewu różanego wyłania się smok barwy ognia.Nad sceną zasadniczą przejście do czasów współczesnych, i tak idąc od strony lewej postacizwiązane z Soborem Watykańskim II jak i zmianą administracyjną Kościoła na ziemiachzachodnich, to jest papież Jan XXIII iPaweł VI orazklęczący biskup Wilhelm Pluta, dalej Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński. Następna postać to Papież Jan Paweł II i grupa z Arcybiskupem Zygmuntem Kamińskimi ks. Janem Ubermanem oddającym makietę odbudowanejświątyni.W zwieńczeniu okna rodzaj rozety z monogramem Maryjnym w centrum.

 

b.jpeg

 

OKNO PRAWE - CHRYSTOLOGICZNE

Idąc od dołu po prawej stronie postać Abrahama przyjmującego trzech Aniołów - zapowiedź licznego potomstwa. Nad tą sceną postać Mojżesza, przekazującego prawo, nad nim zatknięty na drzewcu miedziany wąż. Po strome lewej postaci proroków, szczególnie tych, którzy są figurami Chrystusa, i tak od lewej; Daniel, Jonasz, Jeremiasz i Eliasz.Sceną następną jest Chrzest Chrystusa. Jan pełni tu funkcję łącznika między starym i nowym przymierzem.Nad tą sceną cytat „On Chrzcić was będzie Duchem Św. i Ogniem". Następnie ustanowienie Eucharystii i Ofiara na Krzyżu. Scena główna to Chrystus Pantokrator.Zwieńczeniem witraża są postaci świętych, szczególnie związanych z dziejami Pomorza i tak idąc od lewej św. Pięciu Braci Męczenników, św. Wojciech i św. Otton. Nad wszystkim rozeta z monogramem IHS.

Obydwa okna stanowią jedną całość, zarówno formalnie jak i Ikonograficznie. Przedstawiają Historię Zbawienia, od Protoewangelii do czasów nam współczesnych, przedstawioną w kilku kluczowych scenach, rozrzuconych po obydwu oknach, dlatego też tylko łączne czytanie obydwu witraży daje logiczną całość. (http://arsantiqua.com.pl/wolin.html)

Witraże wykonał Janusz Sobczyk z Warszawy

 

d.jpeg

Parafia Wolin online

po krańce ziemii

Statystyka strony

3.png1.png2.png1.png4.png9.png0.png
Dzisiaj343
Wczoraj2476
Tydzień5497
Miesiąc17580
Razem3121490

Visitor Info

  • IP: 18.222.182.226
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

1
Online

środa, 08 styczeń 2025 03:35

Modlitwa w drodze. Rozważania na dziś.

Koronka za konających