VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
14.04.2019 r.
***
1. Dziś - NIEDZIELA PALMOWA, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas w Wielki Tydzień. To już naprawdę ostatni moment, aby pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty, by w pełni uczestniczyć w Świętym Triduum Paschalnym.
Dzisiaj o godzinie 17.30 ostatnie nabożeństwo wielkopostne - Gorzkie Żale.
***
2. Msze św. w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę, o godzinie 18.00, pół godziny przed Mszą św. możliwość spowiedzi.
***
3. WIELKI CZWARTEK: W Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie o godz. 10.00 celebrowana będzie Msza św. Krzyżma, podczas której pobłogosławione będą oleje do namaszczenia chorych i krzyżmo służące do namaszczenia podczas chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich. Mszy św. przewodniczył będzie Ks. Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga. W czasie tej uroczystej liturgii uczestniczyć będą kapłani całej archidiecezji, którzy odnowią przyrzeczenia kapłańskie.
Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia przez Chrystusa Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Uroczysta Msza św., która jest pamiątką ustanowienia tych sakramentów, w naszym kościele zostanie odprawiona o godz.18.00, rozpoczyna ona czas Triduum Paschalnego. Po śpiewie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony i organy. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie i uwięzienie Pana Jezusa. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godziny 20.00.
***
4. WIELKI PIĄTEK: - na pamiątkę Męki i Śmierci Chrystusa – w tym dniu Kościół nie sprawuje Eucharystii. Uroczysta Liturgia Wielkiego Piątku – o godz. 18.00 – skupia się na Krzyżu Chrystusa. Po skończonej liturgii adoracja Najświętszego Sakramentu do 20.30.
W Wielki Piątek obowiązuje wiernych post ścisły, osoby między 18 – 60 rokiem życia mogą spożyć 1 posiłek do syta, a 2 w mniejszej ilości niż zwykle. Od 14 roku życia bez górnej granicy wieku obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami będąc w stanie łaski uświęcającej, przyjmując w tym dniu Komunię św. i modląc się w intencjach Ojca świętego.
Ofiary składane w tym dniu w czasie wieczornej liturgii przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. W Wielki Piątek o godz. 15.00 odprawimy w naszym kościele Koronkę do Miłosierdzia Bożego i Drogę Krzyżową.
***
5. WIELKA SOBOTA: - dzień, w którym Chrystus spoczywa w grobie – jest dniem szczególnej ciszy i modlitwy. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00 od poświęcenia ognia i świecy paschalnej – symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego. W czasie tej liturgii odnowimy przyrzeczenia Chrztu św. - dlatego przynosimy do kościoła świece.
Poświecenie pokarmów w Kolegiacie w Wielką Sobotę od godz. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00. Poświęcenia w miejscowościach należących do parafii: Dobropole 8.15, Mierzęcin 8.30, Troszyn 8.40, Troszynek 8.50, Dramino 9.15, Piaski 9.00, Rzeczyn 9.30., Płocin 9.30. Darzowice 9.00, Dargobądz 9.15, Laska 10.00, Skoszewo 9.00, Gogolice 9.20, Zagórze 9.30, Recław 9.45, Wiejkowo 10.00.
6. ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
Wielki Czwartek do godz. 20.00
Wielki Piątek od 9.00 – 17.45 i po liturgii do 20.30.
Wielka Sobota od 10.00 do Wigilii Paschalnej czyli do godz.19.00
Każdego z Parafian zachęcam, aby przynajmniej pół godziny w tym wyznaczonym czasie adorował Najświętszy Sakrament.
***
7. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – Procesja i Msza św. Rezurekcyjna o godz. 7.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 8.00. Następne Msze św. o godz. 9.30, 11.00, 12.15, 18.00 wszystkie Msze święte odprawiane będą w Kolegiacie.
W 2 dzień świat wielkanocnych Msze św. w/g porządku niedzielnego.
***
8. Przykazanie Kościoła nakłada na katolika, nie mającego żadnych przeszkód do rozgrzeszenia, obowiązek spowiedzi i Komunii św. w okresie wielkanocnym. Niech wypełnienie tego przykazania będzie potrzebą serca i pogłębi naszą radość ze Zmartwychwstania Pańskiego.
SPOWIADAMY: Poniedziałek – Wtorek – Środęł godziny przed Mszą świętą od 17.30. Wielki Czwartek od 17.00- 17.45 i po wieczornej Mszy św. do 20.00 Wielki Piątek od 9.00 – 17.45 i po wieczornej liturgii do 20.30 . Wielka Sobota od 10.00 – 16.00
NIE SPOWIADAMY: w czasie Liturgii Wielkich Dni oraz w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
***
9. „Caritas” naszej diecezji zachęca do nabywania “Chleba Miłości” - jest on symbolem miłości z najbardziej potrzebującymi. Chleb ten można włożyć do koszyczka z pokarmem do poświęcenia w Wielką Sobotę. Cena chlebka 3 zł. W kruchcie kościoła można nabyć także świece.
***
10. Po Mszy św. od ministrantów można otrzymać ulotkę, w której zawarte są najistotniejsze wydarzenia liturgiczne przedstawione w czasie ogłoszeń duszpasterskich.

• IP: 18.117.142.248

piątek, 26 kwiecień 2024 07:33